polska

25 червня 2018
IDR:
0.00
RON:
6.54
RUB:
0.40
NZD:
18.10
ILS:
7.25
MXN:
1.29
HRK:
4.14
IRR:
0.00
INR:
0.39
PLN:
7.08
EGP:
1.47
EUR:
30.56
USD:
26.23
HKD:
3.34
KRW:
0.02
BGN:
15.62
BYN:
13.10
THB:
0.79

Війна за правду: Німеччину втрачено

  • Остап Яриш

Офкгср1

Якщо ви досі вірите у повну підтримку Європи у війні з Росією – доведеться вас розчарувати. Серед членів Євросоюзу нас повністю підтримують хіба країни Балтії, Польща та частково – Скандинавія. Решті, в кращому випадку, просто байдуже. Після поїздки в Німеччину – країну, яка по суті є локомотивом ЄС, я зрозумів одну важливу річ.

Пасивна політика Європейського союзу щодо війни в Україні – це позиція не урядів, а самих людей.

Позиція німців

Тема Другої Світової війни для німців дуже болюча: їхня країна зазнала чи не найбільших втрат у всій Європі. Після поразки Третього Рейху суспільство тогочасної Німеччини зрозуміло всю помилковість нацистської ідеології та культу особи Гітлера. Сьогодні ж ветерани війни там бояться розповідати правду про своє минуле через страх потрапити до в'язниці, а свастика для німців – як ладан для чорта. Здавалося б, хто, як не ця нація повинна розуміти українців у нинішній ситуації. Однак особливої підтримки (як це є, скажімо, в Польщі, Литві, Грузії) нема. Не можна сказати, що в німців переважають проросійські настрої, проте вони явно не на боці України.

Протягом тижня я мав нагоду спілкуватись із викладачами та студентами інституту комунікаційних наук університету Отто Фрідріха в Бамберзі. Крім того, говорив на тему України з німецькими журналістами. Якщо узагальнити, то їхня позиція виглядає приблизно так: "Нема однієї правди. Путін неправий, але Україна теж не свята, тож не треба ділити все на чорне та біле". Коли ж я починав говорити про російську пропаганду, німці іронічно посміхались та прицмокували, мовляв, "ну так, звісно ж, у всьому винна Росія". Після цього намагались якомога толерантніше висловити свою думку та переконати мене в своїй правоті.

Більшість німців, з якими я спілкувався протягом тижня в Баварії, демонстрували, що вони притримуються нейтральної позиції та не є прибічниками жодної із сторін конфлікту. Однак насправді я дуже сумніваюсь, чи такою ж була б їхня відповідь, якби я був росіянином. Адже було дуже схоже на те, що мої німецькі колеги через притаманну їм ввічливість не договорювали своєї думки до кінця.

Пряма мова

Найкраще ситуацію проілюструють коментарі самих німців.

"Не хочу нікого образити, але на мою думку, українці не можуть об'єктивно оцінювати ситуацію, оскільки є однією з сторін конфлікту. Це ж логічно. Ви постійно говорите про російську пропаганду, але як ви можете бути впевнені, що ваші медіа не брешуть? Адже вони апріорі є заангажованими. До всього треба ставитись критично. Ситуація в Україні – дуже неоднозначна, і я не можу точно говорити про чиюсь правоту чи неправоту", - Лаура, 26 років, студентка.

"А хіба йде війна з Росією? В Україні – громадянська війна, адже офіційного вторгнення російських військ не було, вірно? Тут, як і в будь-якій кризі, не можна сприймати все в чорно-білих кольорах, стверджувати, що хтось поганий, а хтось добрий. Дуже багато є й сірих тонів, і саме в них слід шукати правду. Донбас ж не просто так збунтувався – отже, на це, мабуть, були свої причини", - Генріх, 43 роки, радіожурналіст.

"Більшість німців просто не переймаються ситуацією в Україні. Війна йде десь далеко і Німеччини фактично не торкається – то чого переживати за когось, якщо вдома все гаразд? З відстані дуже легко говорити про критичне мислення та неоднозначність ситуації. Я ж сприймаю це трохи ближче до себе, оскільки маю друзів в Україні. Якби ми межували з Росією, і Путін почав вторгнення, всі тут в Німеччині мислили б дуже навіть однозначно – в цьому я переконаний на 100%. Але поки це на нас не впливає, доти нікому, по суті, немає діла. І це дійсно засмучує", - Йоханнес, 27 років, PR-менеджер.

Яка причина?

Причини, насправді, можуть бути різними. Ймовірно, одна з них – ментальність німців, які десь глибоко відчувають провину перед російським народом за Другу Світову, і для яких зараз порівняння Путіна з Гітлером є обурливим. Але це радше доповнення до основної причини – пропагандистської машини Кремля, яка, попри її неодноразові викриття, залишається вельми впливовою. В інформаційній війні Україна програла Росії вже давно. У нас просто нема адекватних фінансових ресурсів для того, що вести цю боротьбу на рівних. Мало хто знає, але в жовтні 2010 року тоді ще прем'єр РФ Путін затвердив державну програму "Інформаційне суспільство (2011 - 2020 роки)" загальною вартістю 40,6 мільярдів доларів.  Згідно з її концепцією, російськомовний інформаційний простір по всьому світу повіимнні контролювати засоби масової інформації, котрі поділяють стратегічний курс Росії та політику її влади. Інакше кажучи, росіяни створюють потужну пропагандистську мережу не тільки всередині Росії, а й за її межами – в Європі, на Ближньому та Далекому Сході, Америці – всюди, де хоч трохи знайома російська мова. А Німеччина, як відомо, не остання країна в списку поширення "русского языка"; там цю мову, порівняно з іншими державами Європи, знає досить багато людей – як емігранти з колишнього Союзу, так і мільйони тих, хто ходив до школи в часи НДР.

Крім того, для Німеччини не є незвичними мітинги в підтримку ДНР-ЛНР. Один з них відбувся цього тижня в Бонні – там проросійські активісти вийшли на вулиці, аби підтримати Донбас у боротьбі з "фашистською" українською владою. Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook українська журналістка Вікторія Білаш, яка все це бачила на власні очі. Детальніше все це вона описала у своєму матеріалі для Deutsche Welle

Загалом, німецький медіапростір насичений новинами, які генерують російські або ж проросійські медіа. І часто ці новини, як не прикро, знаходять нове життя у поширеннях доволі солідних та авторитетних німецьких видань. Налагоджене поширення інформації, яке спрямоване на дискредитацію України – основна причина відсутності впевненої підтримки нашої держави серед тамтешнього населення. Німці часто чують відверту російську брехню, подану набагато професійніше, аніж правда з уст українців. Ця брехня породжує глибокі сумніви щодо справжніх ролей усіх героїв цього кривавого воєнного спектаклю.

 

Коментарі  

+1 # Виталий 17.10.2014, 18:44
Нужно положа руку на сердце прямо сказать, что клика Януковича пробовала сделать из Украины такое же империалистичес кое государство, какое удалось сделать из России клике Путина.Вот поэтому отчасти так реагируют жители Донбасса на новые украинские власти и украинские Вооруженные Силы. Ясно, что Россия ведет явно империалистичес кую внешнюю политику и удивительно, если бы путинский режим вел себя иначе.Отчасти в этой плоскости есть "достижения" и у Украины...но украинский народ уже однозначно не приемлет принципиально никаких империй.Поэтому полное завоевание Украины Россией теперь- это однозначно Третья Мировая.С обязательным применением ядерного оружия!И еще:присоединен ие украинцев к любой империи может теперь иметь лишь два исхода.Это либо тотальный геноцид всего населения Украины до последнего человека, либо непременный развал всей путинской империи, то есть нож в сердце. Иного (третьего) пути в этом случае нет...
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+1 # тетя 17.10.2014, 14:12
У меня два вопроса-1) А какие российские каналы вещали только на Донбасс ,а на всю Украину нет? И Россия ли поливала Донбасс грязью,типа там одни алкаши,дебилы,д ауны,не хотят работать,русски й язык-"ганьба",п ризывала стереть с лица земли,унижала и оскорбляла с провладных трибун? Я лично со стороны России такого не слышала. Так что нечего на "..зеркало пенять...",ищит е причины в себе, а не мифическое чувство вины немцев перед Россией и т. д.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Олекс 17.10.2014, 13:53
Все правильно. Такі і є. І буде ще гірше. І справа не тільки в тому, що в України замало фінансових ресурсів. В українського керівництва клепки замало. Точніше, повністю відсутнє стратегічне мислення. І, як бачимо, не тільки у цій сфері
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+2 # Сергей 17.10.2014, 14:01
Да правы немцы, нет единой стороны, которая была бы виновата или абсолютно невиновна. Гадости хватает и там и там, жаль тех кто думает иначе. И как по мне российская пропаганда здесь играет не такую уж важную роль, странная привычка видеть за всеми событиями "зловещую" тень Москвы.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата