polska

21 травня 2018
IDR:
0.00
RON:
6.65
RUB:
0.40
NZD:
18.06
ILS:
7.28
MXN:
1.32
HRK:
4.17
IRR:
0.00
INR:
0.38
PLN:
7.17
EGP:
1.46
EUR:
30.80
USD:
26.14
HKD:
3.33
KRW:
0.02
BGN:
15.75
BYN:
13.10
THB:
0.81

70 років від початку "Вісли": юристи закликають розпочати кримінальне провадження

visla

Цими днями Україна і Польща відзначають 70-ту річницю початку операції "Вісла", під час якої польська комуністична влада депортувала понад 140 тисяч етнічних українців з південно-східних регіонів Польщі, розселивши їх на північно-західних теренах України.

Минулого тижня в Києві відбувся експертний "круглий стіл", за результатами якого українські історики, юристи і громадські діячі закликали обидві країни дати правову оцінку акції, що відбулася 1947 року, інформує "Pol-Ukr.net".

"Ми, учасники круглого столу, закликаємо Верховну Раду України та Сейм Республіки Польща засудити акцію "Вісла" як злочин, який вчинив польський комуністичний режим проти власних громадян – українців за національністю.

Україна та Польща, країни, які зазнали великих втрат від комуністичного режиму, нині активно проводять політику подолання тоталітарної спадщини. Її елементом є надання правової оцінки злочинам, вчиненим цим режимом", – йдеться у зверненні.

На порталі опубліковане інтерв'ю з учасником "круглого столу", юристом Українського інституту національної пам'яті Сергієм Рябенком про те, як можна кваліфікувати події 70-річної давності з погляду закону, які наслідки це матиме та які перспективи політичного засудження злочину зі сторони обох держав.

"З історичного погляду акція "Вісла" досліджена досить добре: є численні статті, монографії та інші дослідження.

Однак цього не можна сказати про правовий аспект питання, який сьогодні практично не вивчений.

Хтось називає це подією, що суперечить основним правам людини. Саме таке формулювання прозвучало у спільній заяві президентів України та Польщі у 2007 році. У деяких проектах постанов, які в різний час реєстрували у Верховній Раді України, можна знайти термін "етнічні чистки з ознаками геноциду щодо українців" або просто "геноцид". Є думка Ряшівського відділу Польського інституту національної пам'яті, який розглядав заяву однієї з українських організацій, що операція "Вісла" внаслідок певних причин не може бути кваліфікована як "геноцид". Історик Ярослав Дашкевич характеризує цю подію як "етнічну чистку", а його колега Ґжеґож Мотика говорить, що це "щонайменше типовий комуністичний злочин" і маємо справу зі спробою вчинення польською робітничою партією так званого етноциду.

Чи може операція "Вісла" бути визнана злочином проти людяності? За Римським статутом, це діяння, яке здійснюється в рамках широкомасштабного системного нападу на цивільних осіб у певних формах. Форми можуть бути різноманітні: депортація та примусове переміщення населення, катування, переслідування певної групи за національними, політичними чи іншими мотивами, нелюдські діяння з метою завдати сильних страждань, шкоди психічному чи фізичному здоров'ю. У рамках акції "Вісла" маємо депортацію або переміщення українського населення, що мали примусовий характер, бо відбувалися проти волі осіб, яких стосувалися. Депортація відбувалася за національною ознакою, і виселяли українців з регіонів, у яких вони перебували на загальних і законних підставах. Зрештою, ця депортація відбувалася за відсутності підстав, визначених міжнародним правом. Зважаючи на все це, за Римським статутом, акцію "Вісла" можна кваліфікувати як злочин проти людяності.

Найкраще, якби правоохоронні органи Республіки Польща відкрили кримінальне провадження і в його рамках встановлювали факти. Тоді можна було б говорити про притягнення до відповідальності осіб колишнього найвищого державного партійного керівництва Польщі, які безпосередньо відповідальні за цей злочин. Але я маю певні сумніви, що найближчим часом цього вдасться досягти на практиці.

Повне інтерв'ю читайте на сайті "Pol-Ukr.net"

Додати коментар


Захисний код
Оновити