polska

25 червня 2018
IDR:
0.00
RON:
6.54
RUB:
0.40
NZD:
18.10
ILS:
7.25
MXN:
1.29
HRK:
4.14
IRR:
0.00
INR:
0.39
PLN:
7.08
EGP:
1.47
EUR:
30.56
USD:
26.23
HKD:
3.34
KRW:
0.02
BGN:
15.62
BYN:
13.10
THB:
0.79

Читанка для старшокласників про тоталітаризм у Європі доступна у електронній версії

chytanka

Читанку "Щоб не забули. Пам'ять про тоталітаризм у Європі" для учнів старших класів середньої школи в усіх європейських країнах презентували ще 15 вересня в рамках Форуму видавців у Львові. Це спільний проект організацій та установ, що працюють у Платформі європейської пам'яті та сумління. Англійською книга вийшла три роки тому. Переклад українською підтримав Український інститут національної пам'яті. До книги увійшло 30 історій людей із 16 європейських країн. Усі вони у різний спосіб досвідчили впливу тоталітарних режимів на своє життя.

"Упродовж останніх двох років ми працюємо за принципом: "Повернути особі історію і повернути історії особу". Ми розуміємо, що в нас є безліч "білих плям". Фактично сто років забуття призвели до того, що ми не знаємо своєї історії. Ця книга допомагає повернути історії людей. Адже радянська історія зводилася лише до фактів, цифр, статистики. Тому що людина для тоталітарного режиму – гвинтик, який не заслуговує на увагу. У книзі яскраво подано набір життєвих історій різних людей. Через звичайні прості долі показана історія тоталітарних режимів", – розповіла Аліна Шпак, перший заступник голови Українського інституту національної пам'яті.

За словами наукового співробітника Українського інституту національної пам'яті Ярослава Файзуліна, читанка є цікавим додатковим матеріалом до підручників з історії і зорієнтована на старшокласників та студентів. Від України у книжці представлені історії трьох людей: греко-католицького священика Омеляна Ковча, вчительки із Харківщини Олександри Радченко, кримської татарки Айше Сейтмуратової. Омелян Ковч під час Другої світової війни рятував євреїв, за що потрапив до концтабору Майданек у Польщі, де не припиняв своєї діяльності, і врешті загинув. Олександра Радченко під час Голодомору 1932–1933 рр. вела щоденник, де фіксувала те, що відбувалося. Згодом разом із сім'єю переїхала на Буковину. Її нотатки тривають до 1942 року. За записи у щоденниках радянська влада 1945 р. засудила вчительку до 10 років ув'язнення в таборах ГУЛАГу. Невдовзі після повернення з таборів вона померла. Семирічну Айше разом із родиною радянська влада депортувала в Узбекистан. За те, що вона говорила про депортацію кримських татар під час навчання в університеті, її ледве не вигнали із навчального закладу. Згодом Айше долучилася до національного руху кримських татар і в 1971–1974 рр. відбула за це ув'язнення.

"Цікавим є формат і підхід до упорядкування книги. Інформація подана на декількох рівнях: історичні та біографічні довідки, свідчення, фотографії. Людину переслідували за збереження пам'яті про тоталітаризм, що радянська влада вважала небезпечним", – зазначив Ярослав.

Читанка вже перекладена німецькою, французькою, чеською, польською, мовами. Відбувається переклад книги ще декількома мовами. УІНП планує подарувати екземпляри книги усім охочим навчальних закладам та бібліотекам.

Книга тепер доступна в електронному форматі. Завантажити pdf-версію можна тут.

За інформацією "Меморіального музею Територія терору".

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити