polska

25 червня 2018
IDR:
0.00
RON:
6.54
RUB:
0.40
NZD:
18.10
ILS:
7.25
MXN:
1.29
HRK:
4.14
IRR:
0.00
INR:
0.39
PLN:
7.08
EGP:
1.47
EUR:
30.56
USD:
26.23
HKD:
3.34
KRW:
0.02
BGN:
15.62
BYN:
13.10
THB:
0.79

"Кавказ очікує, коли розхитається корабель Путіна", – вдова Джохара Дудаєва

  • Ірина Лисак

dudaev

З-поміж книжкових презентацій 23 Форуму видавців чи не найсенсаційнішою була книга-щоденник вдови першого президента Чеченської Республіки Ічкерія Джохара Дудаєва Алли Дудаєвої.

"Мільйон перший. Джохар Дудаєв" вже видана сімома мовами, вперше – російською 2002 року. Український переклад Аллі Федорівні сподобався дуже, а головно – переклад віршів з російської на українську та ілюстрація книги. Алла Дудаєва – поетка, художниця, телеведуча, політична діячка, дипломат – 15 вересня у Актовій залі ЛНУ ім. Івана Франка презентувала одне з небагатьох збережених у світі свідчень боротьби чеченського народу за свою Свободу.

Уадиторія зустріла Аллу Федорівну стоячи. Тендітна білявка, з дуже нічним мелодійним голосом. У манері відповідати чується впевненість, витриманість, розважливість, яка може бути тільки у першої леді кавказького народу.

"Росія згине, коли зійде українське сонце...", "Кавказ очікує, коли розхитається корабель Путіна. А він вже хитається. І тоді Кавказ стане першим...", "Буде час, коли Європа стане внутрішньою справою Росії", – на зустрічі було багато гострих висловлювань, говорили про життя і обставини смерті Джохара Дудаєва, про чеченсько-російську війну. А ще про Бога, мистецтво, чудо і символи.

"Він казав: "Мене тримають птахи".

Усе життя Джохара Дудаєва супроводжували знаки природи. До прикладу, якось у Грозному у приміщення, де перебував Джохар, прилетіли ластівки, почали голосно щебетати і "вивели" його на вулицю. Через хвилину будівля була висаджена у повітря. Подібна історія трапилася і в одному селі. Джохар був у дерев'яному будинку, побачив пару гарних птахів і пішов наче за ними. Відійшовши метрів 50, впав на землю. Бо в цей момент у будинок влетів снаряд. Перед тим, як його було смертельно поранено, він наказав коханій дружині відійти від нього якнайдалі. І вона почула, як стогне зозуля. "Не кує, а стогне, ніби оплакує", – згадує вона.

Один для свого мільйона.

Ця книга – безцінне свідчення боротьби кавказців за Свободу. Це книга-щоденник, книга-спогад, книга-подяка. Події, люди, спогади описані у деталях, у діалогах, у фарбах. З лірикою мисткині та теплотою жінки, яка кохає. Та найважливіше – з дотриманням хронології подій, усієї війни. Кілька коротких розповідей.

"Джохар не знав, коли народився... Як чеченця, його не брали у льотне училище і він назвався осетином. Але коли забирав документи, вимагав, аби його записали чеченцем. Так і сталося".

"Старі радянські генерали казали, що у СРСР він був одним з кращих генералів".

"Коли після обрання його президентом журналісти запитали, чи авторитет Джохара Дудаєва є міцним у Ічкерії, він відповів: "Скажіть будь-кому з мого мільйона, що Дудаєв – не герой чи не генерал. І Ви зрозумієте".

Маленький народ, який кількісно у 150 разів був менший, ніж народ Росії тоді, зумів протистояти страшному, добре озброєному окупанту.

"Народу був лиш один мільйон. У сім'їх продавали останню корову, щоб купити автомат і воювати. Коли воювали чоловіки, жінки віддавали усе, аби нагодувати і прихистити своїх солдатів. Росіяни ж були голодні та у багнюці".

"Перед смертю Єльцин сказав, що чеченсько-російська війна була його найбільшою помилкою".

У Росії книгу перевидають навіть без відома авторки.

Цього року виповнюється 20 років від дня смерті президента Ічкерії. "Щороку ми відмічаємо 21 квітня як річницю смерті Джохара Дудаєва виставками по всьому світі, відкриттям меморіальних таблиць, назвами вулиць. Двадцяту річницю його смерті я вшановую сьогодня у Львові", – ділиться вона.

Книгу видала дизайн-студія "Папуга" тиражем 1500 примірників, переклала з російської Оксана Козак. "Бувають проекти, які стають зірковими", – зізналася директор видавництва Уляна Гаталяк.

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити