polska

25 червня 2018
IDR:
0.00
RON:
6.54
RUB:
0.40
NZD:
18.10
ILS:
7.25
MXN:
1.29
HRK:
4.14
IRR:
0.00
INR:
0.39
PLN:
7.08
EGP:
1.47
EUR:
30.56
USD:
26.23
HKD:
3.34
KRW:
0.02
BGN:
15.62
BYN:
13.10
THB:
0.79

Незаслужено забута

  • Валентина Люліч


Triticum Dicoccum – невідома для більшості населення у XXІ столітті назва. Так само, як і полба. Саме так перекладається з латинського вказана назва. Однак, прочитавши історико-кулінарне есе відомої тернопільської письменниці Марії Лавренюк із ідентичною назвою, опублікованого в серії «Книжечка на кухню», зрозуміла не лише значення цього слова, а й цінність названого ним продукту.

«Чим вищий розвиток цивілізації, тим бідніший набір натуральних продуктів, які споживають її представники» - висновок автора у передмові до книжечки дає початок руйнуванню стереотипів та вичерпності сучасної людини у виборі раціону її харчування. І одразу, повернення через території, століття, тисячоліття до витоків праісторії цієї забутої, проте безцінно корисної зернової культури – полби.

Ось я на кухні. Вмикаю газову плиту, ставлю на вогонь каструлю із водою і, чекаючи допоки закипить, відкриваю чергову «Книжечку на кухню». Читаю «Можна навіть не шукаючи напису «без ГМО», вірити в генну та й хімічну чистоту продукту», «Орнамент із відбитками полби є на трипільській кераміці», «Жреці Єгипту міяли її під звуки флейти». Цікаво? То ж скільки ж полбі років чи століть? А може і тисячоліть?

«Смакові якості полби оспівував Гомер»... Після цього, дістаю скляну баночку із зернами попередньо замоченої у воді полби, яку, до-речі, не змогла знайти на прилавках супермаркетів, та, зазираю до каструлі із водою. Не терпиться розпочати цю ритуальну процедуру варіння полби.

І, допоки вода закипає, знову занурююсь у книжечку. «»Полба разом із сочевицею, оливковою олією та часником була головною їжею гладіаторів і професійних спортсменів», «Книга книг (Біблія) стверджує, що головна їжа з часу створення людини – зерновий хліб із полби, ячменю, пшона, пізніше – пшениці», «Саме пол'бяний хліб був на столі під час Таємної Вчері – останньої трапези Христа», «Монахиня (Хільдергарда), котра вважалася провидицею, пропагувала споживання полби, як засобу для «загріву» крові... дає спокійний характер і допомагає зберегти чистоту», «І чи не головним стратегійним резервом княжої Волині була полба». Читаючи на 16 сторінці, що полба переважала на території України протягом кількох епох», а на на 19 сторінці – «Європейська кулінарна культура зберегла полбу...», одразу задаєшся запитанням, а що змінилося в українській державі сьогодні? Де та, традиційна, символічна, дешева, ситна та непримхлива полба поділася з українських полів? Чому втрачаємо наші національні продукти? А далі – сторінка за сторінкою відповіді на питання.

І, прочитавши, що «багаті кл амурні пан очманіло «Доставали» круту імпортну спельту», яка є «не щось загадково нове, а якраз добре забуте старе», прийнялася до варіння каші саме з цього «крутого» зерна.

І тут, якраз у поміч наступний розділ «Кашу? На здоров'я!», читання якового перетворило процес приготування каші на справжній ритуал, надавши моїм діям ознак мистецтва, адже стала хранителькою кулінарних секретів приготування полби.

І як тут не почнеш творити кулінарні шедеври, відкривши кулінарний майстер-клас від авторки і «Смак справжнього хліба».

Так, мені теж стало цікаво спробувати полб'яний хліб, адже такий не в пекарнях готують. І борошно з полби не роблять, навіть не продають. Проте, такий саме про такий хліб говориться у Біблії: «візьми пшеницю та ячмінь, боби та сочевицю, просо та полбу... і зроби хліб для себе». «Смакові властивості хліба з пророщеного зерна незрівнянно кращі за традиційний борошняний хліб. По суті, це стовідсотково натуральний органічний продукт без консервантів, штучних барвників і ароматизаторів». А далі – прадавні секрети цього загадкового процесу, із якими авторка охоче ділиться із читачами. Адже прагне, щоб українці були здоровими, а для цього потрібно не так і багато – споживати істино українське.

Ось і каша приготувалася, яку не зіпсуєш маслом, а процес приготування – цікавою і водночас корисною «Книжечкою на кухню».

Смачного і на здоров'я!

Додати коментар


Захисний код
Оновити