polska

22 червня 2018
IDR:
0.00
RON:
6.49
RUB:
0.40
NZD:
18.01
ILS:
7.25
MXN:
1.28
HRK:
4.11
IRR:
0.00
INR:
0.39
PLN:
7.01
EGP:
1.47
EUR:
30.35
USD:
26.30
HKD:
3.35
KRW:
0.02
BGN:
15.51
BYN:
13.10
THB:
0.79

Песимістам не рекомендується!

  • Вікторія Назарук

26852930

Якщо вірите у міфологему меншовартості українця, тоді Не читайте "Синопсис" Петра Кралюка.

Петро Кралюк відомий українському читачеві як першовідкривач незаслужено забутих історичних постатей, а також, як автор, котрий намагається зруйнувати усталений стереотип стражденного художнього персонажа в українській літературі. Він є лауреатом низки літературних премій: «Гранослов», премії імені Миколи Гоголя «Тріумф», премії імені Світочів.

Нещодавно у видавництві «Ярославів Вал» у серії «Бібліотека української літератури» вийшла збірка історичної белетристики Петра Кралюка - «Синопсис». До книги увійшли оповідання про Андрія Рубльова, повісті «Блага вість од княгині Жеславської», «Лицар і смерть», «Діоптра», «Віднайдення раю», роман «Шестиднев».

У своїх художньо-публіцистичних текстах автор знайомить читача із контроверсійними постатями, які зіграли непересічну роль не лише в українському, але й в світовому історичному процесі. Більшість художніх текстів П.Кралюка написані на основі документальних джерел, і тому не лише вмотивовують логіку поведінки персонажа, а й дають краще уявлення про суспільно-політичне тло епохи. Автор пропонує дещо незвичний для пересічного читача погляд на історичні реалії, формуючи образ елітарного героя в контексті історичному та літературному. Таким чином художні тексти Петра Кралюка допомагають сучасникові пізнавати власне коріння.

Сам письменник часто повторює думку про те, що стандартний виклад нашої історії породжує чимало комплексів, а популярна теза «про багатостраждальність українського народу» на генетичному рівні перешкоджає національному росту.

Автор пропонує незвичну назву для збірки на манір стародруків 16-17 століття. У одному зі своїх інтерв'ю письменник озвучує думку, що виклад української історії базується на схемі, запропонованій у «Київському синопсисі». Останній побачив світ у XVII ст. після приєднання України до Московського царства. У книзі наскрізною є ідея про існування єдиного православного руського народу, який об'єднав під своїм керівництвом російський цар - Олексій Михайлович. Петро Кралюк у «Синопсисі» натомість пропонує дещо іншу схему викладу історії становлення українського народу, знайомлячи читача зі звитяжними постатями, просвітниками.

На сторінках книги зустрічаємо вправного воєначальника, князя Костянтина Івановича Острозького, князя-мецената Василя-Костянтина Острозького, фундаторку першого вищого навчального закладу Східної Європи, жінку, на долю якої випало немало випробувань – Гальшку Острозьку, гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, письменника-полеміста, автора першої граматики церковнослов'янської мови Мелетія Смотрицького та чимало інших не менш цікавих персоналій.

Кожен із образів є знаковим у своєму роді, у кожного власна неповторна життєва історія, кожен лишив свій помітний слід у певній галузі.

У оповіданні «Рубльов», яке відкриває «Синопсис» знайомимося із Андрієм Рубльовим – видатним іконописцем, чиї творіння належать до кращих світових надбань. «Дивуються люди місцеві, що ікони мої світлі. Просвітлені!»

Інша постать, князь Костянтин Іванович Острозький – персонаж роману «Шестиднев». Активно утверджував на українських землях Магдебурзьке право, був видатним знавцем військової справи. У 2014 році виповнилося 500 років від часу однієї із найбільш блискучих перемог князя у битві під Оршею 1514 року. Очолюване князем, 15-тисячне військо здолало 80-тисячне московське. «...про мого батька багато писали. Не стільки руські літописці, як чужоземні. Мацєй Стрийковський називав мого отця другим Аннібалом, Пірром та Сціпіоном... Батько мій багато воював із татарами. Із московитами – теж...» - розповідає про Костянтина Івановича його син Костянтин-Василь Острозький – головний персонаж роману «Шестиднев».

Ще один цікавий образ «Шестиднева» - Гальшка Острозька - жінка трагічної долі. «...історія Гелени Троянської блідне перед історією Гальшки Острозької...», читаємо у тому ж «Шестидневі». Проте автор акцентує увагу читача не на особистісних перипетіях, а на вагомому внескові княжни у розвиток освіти у Європі. Вона відома як фундаторка найстарішого навчального закладу у Східній Європі. Про це знаходимо такі рядки: «А ще,... - хочу дати пожертву на річ богоугодну. Маєш в Острозі людей учених, котрі Біблію до друку готують, дітей у школі вчать наук визвольних, богословія, Святого Письма. Відпишу для них, на академію Острозьку, шість тисяч грошів лічби литовської»...

У повісті «Блага вість од княгині Жеславської» знайомимося із княгинею Анастасією Жеславською – фундаторкою Пересопницького Євангелія, духовної святині, на якій складають присягу на вірність народові новообрані президенти. «Княгиня є книжницею. Сама листи пише».

Важливими смисложиттєвими питаннями переймаються персонажі повісті «Віднайдення раю». Текст рясніє мудрими сентенціями, які стосуються збереження історичної пам'яті, одвічних пошуків сенсу земного буття, потреби мудрих провідників нації, щастя та умиротворення. Деякі сентенції вартувало б узяти до уваги сучасним політичним лідерам. Як наприклад: «Нація, котра хоче посісти гідне місце в світі, мусить говорити про свою давність. І не жаліти на це грошей». Погодьтеся, часто ми нехтуємо культурною спадщиною, а потім дивуємося низькому рівневі самосвідомості.

Власне усі тексти «Синопсису» пронизує ідея культивування особистісної, а згодом і національної самосвідомості через детальне вивчення минулого.

Рекомендується:

- Тим, хто прагне докопатися до власних витоків;

- Поціновувавачам інтелектуальної прози;

- Аналітикам, котрі прагнуть відслідкувати історичну тяглість подій;

- Любителям відкривати білі плями;

- Тим, кому не байдужа Україна.

Не рекомендується:

- Людям, які ніколи не цікавилися історією свого народу;

- Тим, хто не вміє і не прагне навчитися читати поза рядками;

- Ангажованим історичними міфологемами меншовартості та стражденності українського народу;

- Песимістам;

- Тим, хто звик мислити шаблонами.

Вікторія Назарук

 

Коментарі  

0 # Микола 28.10.2015, 18:50
Де можна придбати ці діаманти прозової творчості?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата