polska

22 червня 2018
IDR:
0.00
RON:
6.49
RUB:
0.40
NZD:
18.01
ILS:
7.25
MXN:
1.28
HRK:
4.11
IRR:
0.00
INR:
0.39
PLN:
7.01
EGP:
1.47
EUR:
30.35
USD:
26.30
HKD:
3.35
KRW:
0.02
BGN:
15.51
BYN:
13.10
THB:
0.79

Газова безпека України – предмет політичних маніпуляцій: думка експерта

gazoshovyshcha

У зв'язку із судовим скандалом, що розгорівся нещодавно між російським "Газпромом" і українським "Нафтогазом", знову заговорили про енергетичну унезалежненість України та створення на базі українських підземних сховищ газу потужного Східноєвропейського газового регулятора. Останні події показують, що лібералізація внутрішнього ринку природного газу, інтеграція в загальноєвропейську систему газопроводів та збільшення рентабельності підземних сховищ газу країни стало питанням енергетичної безпеки держави.

2Головний технолог нафтогазової промисловості Володимир Дзюбак

Про перспективи підземних сховищ газу України журналісти "Порталу А4" розмовляли з головним технологом нафтогазової промисловості Володимиром Дзюбаком.

- Пане Володимире, що являє собою газотранспортна система України? Наскільки вона є важливою для Європи і наскільки небезпечними є останні заяви Росії про відключення її від російського газу?

- Українська ГТС не те що є важливою, вона є необхідною і не замінимою, при чім як для Росії, яка постачає газ, так і для країн Європи, які його споживають. Це невід'ємна ланка газотранспортних систем Білорусі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Молдови. Вона є фактично мостом між Росією, Середньою Азією та Європою. Останні заяви Росії про відключення українських ГТС від російського газу є відвертою маніпуляцією, політичним та економічним тиском. Зрештою, заяви ці новими не є, подібні ми чуємо протягом всього шляху незалежності України. Найбільший тиск, який може вчинити Росія, – це газовий. Однак він є всього лиш психологічним тиском.

Надійність постачання газу в Європу напряму залежить від безперебійної роботи системи підземних сховищ газу України, яка, до слова, є однією з найбільших у світі.

Простими словами це звучить так: газ, який Росія видобуває, не можна просто так за закрутом вентиля перекрити. Газ повинен перебувати у безперервному потоці. Тому Росії не обійтися без українських газотранспортних систем. Йдеться не про газову безпеку України, подібні заяви – це посягання на газову безпеку Європи. Особливо у такий складний кліматичний період. Повторю, що заяви ці – звичайна демагогія. Надійність постачання газу в Європу напряму залежить від безперебійної роботи системи підземних сховищ газу України, яка, до слова, є однією з найбільших у світі.

Українські підземні сховища газу зберігають 20% питомої ваги європейського газу. Це друге за величиною газосховище у Європі і третє у світі.

- У якому випадку Україна ризикує все ж залишитися без російського газу?

- До прикладу, лише один з чотирьох комплексів країни, а саме Західний комплекс підземного зберігання газу, розміщений у Прикарпатському регіоні, має можливість накопичувати величезні резерви газу. Ця потужність, за активним об'ємом газу, сягає 81% від загальної в підземних газосховищах країни. Об'єм газу, який щорічно використовують для транзиту через Україну європейським партнерам та для внутрішнього користування, сягає 15 млрд м.куб. Об'єм газу, який на сьогодні, станом на початок нового року, зберігається у Західному комплексі підземного зберігання газу, становить 15 млрд м.куб.

Пріоритетним питанням є входження українського внутрішнього ринку природного газу в систему європейських регіональних газових ринків.

Як розумієте, газу лише в одному Прикарпатському регіоні вистачить на рік для потреб внутрішніх держави та для виконання зобов'язань перед європейськими партнерами.

- На Вашу думку, що слід змінювати у нафтогазовій промисловості України, аби убезпечити себе від маніпуляцій зі сторони східного сусіда?

- Пріоритетним питанням є входження українського внутрішнього ринку природного газу в систему європейських регіональних газових ринків. Важливим у цьому процесі є наближення українського законодавства до законів ЄС, а також осучаснення ринку природного газу та диверсифікація постачання природного газу. Україна має надійних партнерів-країн у Європі, які відстоюють газову та економічну безпеку нашої держави, і нещодавнє рішення щодо "Газпрому" стало цьому підтвердженням. Однак для тих же партнерів залишається незрозумілою законодавча база, успадкована ще від Радянського Союзу. На мою думку, її зміна має бути першочерговим питанням на сьогодні для "Нафтогазу України".

Спілкувався Ігор Кравець.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити