polska

21 травня 2018
IDR:
0.00
RON:
6.65
RUB:
0.40
NZD:
18.06
ILS:
7.28
MXN:
1.32
HRK:
4.17
IRR:
0.00
INR:
0.38
PLN:
7.17
EGP:
1.46
EUR:
30.80
USD:
26.14
HKD:
3.33
KRW:
0.02
BGN:
15.75
BYN:
13.10
THB:
0.81

Як вдало купити помешкання у новобудові, – думка експерта

zabudova01Фото не є прямою ілюстрацією до матеріалу

Ознакою добробуту кожного міста є якісні дороги та завершені новобудови. Львів з-поміж інших міст України демонструє позитивну динаміку. Однак щодо маси новобудов, які наче гриби з'являються протягом останніх чотирьох років, цікавить одне питання: чи кількість означає якість і як вона впливає на ціноутворення помешкання? На що слід звернути увагу при купівлі житла? Що таке економне та елітне житло? І як не стати жертвою шахраїв.

Про це журналісти "Портал А4" поцікавилися у будівельного експерта, юриста будівельної компанії Альони Земби.

expertАльона Земба, юрист будівельної компанії

- Подеколи неприємно дивує якість новобудов у Львові. Складається враження, що забудівники головними пріоритетами залишають дешеву собівартість будинку та швидкість зведення. А про якість говорять лише на рекламних роликах. Можливо, хибне враження...

- Альона Земба: Великою проблемою для України є те, що не існує жодних норм будівництва, які регламентують тепловтрати, товщину стіни, матеріали будівництва. Будівельники послуговуються нормами 70-х років минулого століття. І виникає парадокс: сучасні новобудови повинні бути обладнані сміттєпроводами в той час, коли ми давно навчилися сортувати сміття. І водночас немає жодних обмежень щодо матеріалів. Тобто чи будувати панельний будинок, а чи цегляний – рішення диктує гаманець забудівника, а не будівельні зобов'язання.

- Тобто купити якісне житло – це фортуна. На що слід звернути увагу в першу чергу?

- Альона Земба: Сучасні багатоповерхівки, і йдеться не лише про Львів, найчастіше мають товщину зовнішніх стін усього 25 см (в одну цеглу). Навіть додаткове утеплення в таких будинках не рятує їх від шалених тепловтрат узимку. Найпоширенішими є монолітно-каркасні конструкції. Вони вимагають додаткового утеплення та шумоізоляції саме на кутах. Адже бетон, як відомо, "тягне" сирість із землі. Тому якщо будинки не утеплювати, кути залишатимуться "сирими". І, звісно, бетон – це лункість і звукопровідність стін. Тому вимагає додаткової звукоізоляції. Бетонна конструкція тримає усю вагу будинку, а стіни заповнюють різним матеріалом – цегла, газобетон та ін. Все ніби просто, швидко і значно дешевше, ніж у цегляних будинках. Але є один великий недолік, з яким завжди стикатимуться мешканці таких будинків. Це постійна сирість кутів, яку неможливо побороти.

Інша проблема – звукопровідність бетону. Монолітно-каркасні будинки є напрочуд лункими. Жарт, який вже став класикою: варто постукати у двері на першому поверсі, як на восьмому вам відчинять. Розмови сусідів, гавкіт їхнього пса, плач дітей і свирдління дрилі оточуватимуть вас завжди. І позбутися цього не можливо. Бо така конструкція цього будинку...

- Тоді що є "кліматичною" та "сейсмічною" нормою для нашого регіону, якщо не існує державних будівельних вимог?

- Альона Земба: Європейські країни того ж кліматичного поясу, що і Україна (а це велика кількість опадів протягом року і суворі зими), мають стандартизовані вимоги будівництва. Це обов'язково товсті цегляні стіни (51 см і більше) і не обов'язково утеплення зовні. Для клімату Польщі, Німеччини, Австрії, Данії, задля відмінного теплозбереження, такі стіни є нормою. Утеплення пінопластом високої щільності і товщиною 10 сантиметрів має ефект ще однієї цегли. На елітність будинку в першу чергу вказує матеріал, з якого він зведений. Будинок із зовнішніми стінами "у дві цегли" і з додатковим утепленням вже претендує на статус елітного.

- Тоді достатньо будувати "в одну цеглу" і утеплювати пінопластом, щоб досягти ефекту товстої цегляної стіни?

- Альона Земба:  Не зовсім. Ви зауважили, що у рекламних проспектах, які до дрібниць описують елементи обладнання та оздоблення будинку, дуже поверхово описують найважливіше – елементи конструкції цього будинку. І майже ніколи не зазначають товщину стіни цього будинку. Покупців приваблює його вартість, а після поселення приходить розуміння, що стіни у їхньому будинку хоч і допустимі за хиткими стандартами будівництва в Україні, але неприпустимі з точки зору здорового глузду. Бо товщина зовнішніх стін, як я вже говорила, інколи сягає усього лише 25 сантиметрів.

- Отже, перше, на що слід звернути увагу, – це матеріал, з якого зведено будинок. Ви, складається враження, прихильниця цегляних будинків?

- Альона Земба: Це не суб'єктивна думка. Достатньо проаналізувати вартість помешкання у будинках Львова, споруджених 140 років тому, "за бабці Австрії". Попри те, що будинки розташовані не завжди у історичному центрі Львова, попри незадовільний стан каналізації та сантехніки, вартість помешкання суттєво відрізняється від багатьох новобудов у Львові. У більшості випадків ціна є вищою удвічі. І цегла – визначальний фактор. Це при тім, що будували із цегли-сирцю – "недопаленої" цегли, яка є менш якісною, ніж сучасна.

- На які документи потрібно звертати увагу при купівлі помешкання в новобудові?

- Альона Земба:  Насправді, все дуже просто. У відділі продажу достатньо попросити Декларацію про початок будівництва і звірити номер декларації в Реєстрі дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Часто люди починають "не з того кінця". Вони запитують про дозвільні документи на землю. Але земля може бути у розпорядженні державних органів або юридичних осіб до моменту здачі будинку в експлуатацію, коли земельна ділянка переходить у обслуговування цього будинку. Тобто на момент будівництва земля не обов'язково має перебувати у власності чи ФОПа, чи ЖБК. Це людей відлякує. Водночас велика кількість сучасних новобудов не має усіх необхідних містобудівних дозволів, відображених у Декларації. І про це люди не запитують. А це найважливіше.

- Чи забудівник, який має багато об'єктів будівництва, – обов'язково надійний забудівник?

- Альона Земба:  Не обов'язково. Усі пам'ятаємо ситуацію зі знеціненням гривні 2008, 2013-2014 років. Тоді "розвалилося" багато будівельних компаній, і люди залишилися без частково оплаченого житла. Найбільше постраждали саме великі будівельні компанії. Судові справи тривають і досі. Найбільші будівельні афери пов'язані з великими забудівниками. Така тенденція всюди по Україні. Уберегтися від цього не можливо. Тому рекомендую все ж купувати помешкання у вже зданому будинку. Так, здавалося би, ви переплачуєте. Але купуючи на стадії "котловану" насправді ви не доплачуєте, відтак згоджуєтеся на ризики, які можуть виникнути в процесі будівництва. Менша оплата здійснюється з вашої доброї волі. Ви приймаєте ризики. І відтак подальший процес стає для вас фортуною).

Спілкувалася журналістка Ірина Лисак

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити